Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale magazin on line
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

magazin on line

buna seara, doresc sa imi deschid un magazin on line si as avea nevoie de ceva sfaturi va rog:
1. vreau sa deschid un SRL cu un singur asociat si nu stiu daca sa aleg intre platitor sau neplatitor de TVA avand in vedere ca marfa o import
2.nu stiu care e codul CAEN pentru comertul electronic
3.daca eu sunt unicul asociat pot fi pentru moment si singurul salariat?
4.am nevoie de un punct de lucru?
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
orianadiana, utilizator
Trebuie sa te inregistrezi ca platitor TVA pentru marfurile importate din SUA.
Pentru marfurile livrate din comunitate, ve primi factura in care scrie in coloana TVA, tva zero.
Vei plati TVA la vinzarea marfii pe cind la import se plateste TVA la vama.

Deci oricum ar fi eu zic sa platesti TVA.
Toate magazinele online pe care le cunosc eu sunt platitoare TVA.

Alberto Kurtyan
cod CAEN 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
va multumesc pentru raspunsuri imi sunt de mare folos
Cred ca ar trebui adaugate mai multe coduri, cel putin cele legate de activitatea portalurilor web, etc.