avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 623 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale magazin on line
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

magazin on line

buna seara, doresc sa imi deschid un magazin on line si as avea nevoie de ceva sfaturi va rog:
1. vreau sa deschid un SRL cu un singur asociat si nu stiu daca sa aleg intre platitor sau neplatitor de TVA avand in vedere ca marfa o import
2.nu stiu care e codul CAEN pentru comertul electronic
3.daca eu sunt unicul asociat pot fi pentru moment si singurul salariat?
4.am nevoie de un punct de lucru?
va multumesc si astept raspunsurile dumneavoastra
Ultima modificare: Luni, 1 Decembrie 2008
orianadiana, utilizator
Cel mai recent răspuns: George , Avocat 13:06, 3 Decembrie 2008
Trebuie sa te inregistrezi ca platitor TVA pentru marfurile importate din SUA.
Pentru marfurile livrate din comunitate, ve primi factura in care scrie in coloana TVA, tva zero.
Vei plati TVA la vinzarea marfii pe cind la import se plateste TVA la vama.

Deci oricum ar fi eu zic sa platesti TVA.
Toate magazinele online pe care le cunosc eu sunt platitoare TVA.

Alberto Kurtyan
cod CAEN 4791 - comert cu amanuntul prin intermediul caselor de comenzi sau prin Internet.
va multumesc pentru raspunsuri imi sunt de mare folos
Cred ca ar trebui adaugate mai multe coduri, cel putin cele legate de activitatea portalurilor web, etc.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Ce pot vinde cu codul caen 4791? bran-andrei-dumitru bran-andrei-dumitru Ce pot vinde cu codul CAEN 4791, mai trebuie adaucate alte coduri CAEN pentru a vinde prin intermediul internetului tot ce cuprinde produse alimentare si ... (vezi toată discuția)
Intreprindere individuala import si comert online teodor_russu teodor_russu Buna ziua. O intreprindere individuala poate desfasura activitati de import electronice si electrocasnice din state UE si non UE si comercializarea acestora ... (vezi toată discuția)
Cod caen pentru comert online ilea mihaela ilea mihaela Vreau sa infiintez o firma noua care sa aiba ca activitate principala comertul. Initial vreau sa vand pe internet imbracaminte, incaltaminte, accesorii, ... (vezi toată discuția)