Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.
Puteti face un proces verbal de predare intre firma si salariata. Daca vreti puteti include un nr de km pe care salariatul sa-i foloseasca sau o anumita cantitate de combustibil, tot ceea ce inseamna intretinerea si folosirea masinii, intretinerea si folosirea laptopului. Faceti acest proces in 2 exemplare si cu nr de inregistrare. Salariatul sa semneze de luare la cunostinta si sa puna si data.
laraandy a scris:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.

Este posibil incheierea unui act aditional la c.i.m. prin care sa se specifice aceste avantaje de care va beneficia salariata respectiva.
De asemenea, in actul aditional mentionati se pot include anumite clauze prin care fiecare parte sa aiba anumite drepturi si obligatii cu privire la folosinta acestor bunuri.
laraandy a scris:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.

Puteti trece in Contracul individual de munca la Cap. Salarizare - pachet salarial ce se acorda pe timpul exercitarii atributiilor ca si angajat : masina si laptop, urmand ca la incetarea raporturilor de munca sa fie restituite. Acestea sepot trece ca obiecte de inventar...