avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 717 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Problema
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Problema

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.
Cel mai recent răspuns: Elena Claudia Baltatescu , Consilier juridic 17:35, 2 Decembrie 2008
Puteti face un proces verbal de predare intre firma si salariata. Daca vreti puteti include un nr de km pe care salariatul sa-i foloseasca sau o anumita cantitate de combustibil, tot ceea ce inseamna intretinerea si folosirea masinii, intretinerea si folosirea laptopului. Faceti acest proces in 2 exemplare si cu nr de inregistrare. Salariatul sa semneze de luare la cunostinta si sa puna si data.
laraandy a scris:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.


Este posibil incheierea unui act aditional la c.i.m. prin care sa se specifice aceste avantaje de care va beneficia salariata respectiva.
De asemenea, in actul aditional mentionati se pot include anumite clauze prin care fiecare parte sa aiba anumite drepturi si obligatii cu privire la folosinta acestor bunuri.
laraandy a scris:

Buna ziua,

Ma puteti ajuta cu un sfat, va rog ?
Avem o angajata care doreste de la firma masina si laptop. Nu ar fi nici o problema pana aici dar nu stiu cum as putea sa i le includ in contract. Pot sa-i fac act aditional in care sa se specifice ca pe perioada contractului poate beneficia de acestea ?
Se plateste impozit pe aceste beneficii ?
Multumesc.

Puteti trece in Contracul individual de munca la Cap. Salarizare - pachet salarial ce se acorda pe timpul exercitarii atributiilor ca si angajat : masina si laptop, urmand ca la incetarea raporturilor de munca sa fie restituite. Acestea sepot trece ca obiecte de inventar...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Decont combustibil din fonduri europene adumitroaie florin adumitroaie florin Am nevoie de un sfat.Va rog sa-mi spuneti cum pot deconta combustibilul utilizat la o Asociatie in parteneriat public-privat, avand in vedere ca aceasta ... (vezi toată discuția)
Masina personala folosita in interes de munca pe pfa FlorinDP FlorinDP Buna ziua, Am contract de comodat pentru masina personala pe PFA. In prezent imi deduc 50% din combustibil ( nu fac foi de parcurs, etc). Doresc sa atasez la ... (vezi toată discuția)
Cheltuieli deductibile pfa ContSters166949 ContSters166949 De curand am deschis un PFA cu activitatea principala Administrarea Imobilelor pe baza de contract sau comision. Am facut contrect de comodat pentru apartament ... (vezi toată discuția)