avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 406 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită esalonare plata sulta
Discuție deschisă în Executare silită

esalonare plata sulta

printr o hot jud am fost obligat la o suma foarte mare de bani dar pe care nu o pot plati dintr o data si as dori o esalonare Cum procedez?
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 23:42, 15 Aprilie 2012
Primul pas sa discutati cu creditorul, sa va intelegeti pe amiabil si sa fie de acord.

Cu stima.
Ultima modificare: Duminică, 15 Aprilie 2012
Flavius1984, utilizator
In situatia in care exista deja o hotarare definitiva si irevocabila,situatia este mai delicata deoarece probabil creditorul dvs va demara procedura executarii silite
Conditionat de interesul creditorullui dvs pentru o recuperare rapida,executorul judecatoresc va demara la randul sau procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare
In situatia imposibilitatii platii sumei,va revine dreptul sa negociati cu executorul esalonarea achitarii obligatiei,intr-un termen de comun acord stabilit

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Incuviintare executare silita alialex alialex Tatal meu are o datorie la o anumita banca si am vazut ca figureaza pe portalul ministerului Justitiei cu un dosar de încuviinţare executare silită DOSAR ... (vezi toată discuția)
Datorie banca neachitata, executare silita dragomir_andreea20 dragomir_andreea20 Am un credit la banca din diferite motive nu am reusit sa mai achit ratele. Zilele trecute am primit o scrisoare de la o firma de recuperare unde imi spune sa ... (vezi toată discuția)
Executare silita pt un credit de nevoi personale fara ipoteca olix olix Buna ziua! Am nevoie de putin ajutor intr-o problema mai delicata. In anul 2006 a fost creat un credit pentru nevoie personale de aprox 9.000 e. Timp de 2 ... (vezi toată discuția)