Forum Discuţii juridice Executare silită esalonare plata sulta
Discuție deschisă în Executare silită

esalonare plata sulta

printr o hot jud am fost obligat la o suma foarte mare de bani dar pe care nu o pot plati dintr o data si as dori o esalonare Cum procedez?
Primul pas sa discutati cu creditorul, sa va intelegeti pe amiabil si sa fie de acord.

Cu stima.
Flavius1984, utilizator
In situatia in care exista deja o hotarare definitiva si irevocabila,situatia este mai delicata deoarece probabil creditorul dvs va demara procedura executarii silite
Conditionat de interesul creditorullui dvs pentru o recuperare rapida,executorul judecatoresc va demara la randul sau procedura de executare silita asupra bunurilor dvs in evidenta mobile/imobile/conturi/drepturi salariale-prezente si viitoare
In situatia imposibilitatii platii sumei,va revine dreptul sa negociati cu executorul esalonarea achitarii obligatiei,intr-un termen de comun acord stabilit