Forum Discuţii juridice Să schimbăm împreună legea Taxa salubritate ar trebui platita diferentiat
Discuție deschisă în Să schimbăm împreună legea

Taxa salubritate ar trebui platita diferentiat

Taxa pe gunoi ar trebui platita diferentiat. Nu pot sa cred ca o persoana cu venituri mici care nu consuma mult, care nu isi permite sau nu vrea sa consume tone de sucuri la pet sau bere cu sutele de doze, plateste la fel ca si cel care are vreo trei copii si arunca scutece si alte lucruri de acest gen, pe linga resturile de mancare aferente. Ce se poate face? Sunt tari europene care cantaresc electronic cantitatea de gunoi si cetateanul plateste in functie de cat arunca. De ce la noi se fac venituri uriase pentru firmele de salubritate?

poate ca in alte tari, se cantareste ca la spiterie gunoiul...numai ca la noi, il arunca pe geam, probabil ca sa-l invete sa zboare....
sistemul de salubrizare e la pamant in romania, datorita cetatenilor,in primul rand, pentru ca, daca ar exista bun simt si constiinta...s-ar putea implementa diferite sisteme de plata, diferentiate, astfel incat, beneficiarul serviciului sa plateasca, fix cat e nevoie.insa..cum nu se poate, se merge pe sistemul "taxa pe persoana", care macar, e cat de cat echitabil. si firmele, fac venituri uriase, tot din cauza ca noi, aia projtii, votam niste infractori care sa ne reprezinte...etc,etc,etc. :)

EDITAT - puteti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care va referiti, conf. pct 2.8 din regulamentul forumului. Multumesc pentru intelegere.
trope_doi, utilizator

Dati-ne un exemplu de tara europeana unde se cantareste gunoiul la pubela, eu cel putin nu am intalnit asa ceva prin tari europene. Cine credeti ca sta la fiecare container de gunoi sa ii cantareasca cetateanului gunoiul? Ei au altceva, au constiinta civica, au un sistem de reciclare a deseurilor bine pus la punct, statul isi incurajeaza cetatenii sa separe gunoiul menajer de materialele care pot fi reciclate, exista automate speciale pentru peturi, doze de aluminiu, sticle, plastice care iti dau contravaloarea acestor ambalaje ... Si uite asa castiga si cetateanul european niste centi, iar statul isi selecteaza si recicleaza gunoiul.

EDITAT - puteti apela la functia de citare dintr-un mesaj anterior al altui utilizator cu conditia ca acest citat sa nu se afle pe aceeasi pagina si sa fie doar fragmentul la care va referiti, conf. pct 2.8 din regulamentul forumului. Multumesc pentru intelegere.

trope_doi, utilizator
La nivelul asociatiilor de proprietari plata taxei se face pe numarul de persoane iar in cazul localitatilor stiu ca se plateste la fel, in functie de numarul de persoane din gospodarie.

EDITAT - raspundea la mesajul offtopic.
trope_doi, utilizator
Germania