Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anulare factura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anulare factura

Un furnizor emite o factura in feb.2010, in luna mai 2010 storneaza factura emisa in luna feb. si emite o alta factura cu aceleasi sume, cele stornate in luna mai (practic nu s-a facut nici o corectie decat la data facturii).
Oare este legala aceasta stornare?Sunt deductibile cheltuielile de pe asemenea facturi?
Nu spuneti care este motivul stornarii. Aparent stornarea este legala.
Facturile contin achizitii de produse iar cheltuielile au fost considerate nedeductibile de organul de control. Nu reiese din factura motivul stornarii, pur si simplu factura initiala (in feb.) are valoarea de 35.000 lei. In luna mai se factureaza de 2 ori, o factura storno fa fact din feb. cu 35000 lei in rosu si o factura tot de 35000 lei.
Sper sa fi fost destul de explicita. Va multumesc