avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 407 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Anulare factura
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Anulare factura

Un furnizor emite o factura in feb.2010, in luna mai 2010 storneaza factura emisa in luna feb. si emite o alta factura cu aceleasi sume, cele stornate in luna mai (practic nu s-a facut nici o corectie decat la data facturii).
Oare este legala aceasta stornare?Sunt deductibile cheltuielile de pe asemenea facturi?
Cel mai recent răspuns: yakari , utilizator 15:45, 24 Aprilie 2012
Nu spuneti care este motivul stornarii. Aparent stornarea este legala.
Facturile contin achizitii de produse iar cheltuielile au fost considerate nedeductibile de organul de control. Nu reiese din factura motivul stornarii, pur si simplu factura initiala (in feb.) are valoarea de 35.000 lei. In luna mai se factureaza de 2 ori, o factura storno fa fact din feb. cu 35000 lei in rosu si o factura tot de 35000 lei.
Sper sa fi fost destul de explicita. Va multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Facturi 31101979 31101979 Buna ziua. Daca ma poate ajuta si pe mine cineva ref la stornarea unei facturi. In luna iulie 2010 primesc o factura pe care o platesc. In urmatoarea luna ... (vezi toată discuția)
Temei legal pentru plata facturi storno melyse01 melyse01 Buna ziua. Am facut niste plati in baza unor facturi storno. Ma puteti ajuta cu o prevedere legala in acest sens? Multumesc. (vezi toată discuția)
Storno factura croitoru raluca croitoru raluca buna ziua in 05.05.2010 am emis o factura catre unul din clientii nostrii , s-a facturat un bun. in 06.06.2011 clientul ne-a returnat bunul respectiv , am ... (vezi toată discuția)