Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 290/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 290/2003

As avea o intrebare. Guvernul si ANRP vor sa promoveze o Lege pe problema proprietatilor pana la data de 12.07.2012 (data limita pusa de CEDO). Sa presupunem ca am actionat in instanta la Tribunal ptr ca ANRP sa execute o Hot a Com judetene pe L 290, mi s-a dat castig de cauza, iar la C de Apel li s-a respins recursul ANRP-ului ramanand definitiva si irevocabila si executorie Hotararea Tribunalului. Daca am ajuns sau nu la executare (s-a admis sau nu executarea) dar nu s-a finalizat executarea, intrebarea este:
CUM SE V-A FINALIZA ACEASTA HOTARARE A INSTANTEI: CONFORM DREPTULUI CIVIL PANA LA FINALIZAREA ACESTEIA SAU SE VOR APLICA REGULILE DIN NOUA LEGE PROMOVATA DE GUVERN (ADICA 15% DIN SUMA PLATIBILI IN RATE EGALE IN TERMEN DE 12 ANI)?
ati investit sentinta instantei de fond? Daca da, mergeti la executor. Incuviintarile se solutioneaza in regim de urgenta. La fel si redactarea. Urmeaza somatia si poprirea, asa ca primiti despaguubirile pana se aproba vreun proiect de lege si se publica in M.Of.
Succes