Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Legea 290/2003
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Legea 290/2003

Buna seara! Vreau o lamurire va rog frumos,
In urma unei incuviintari la executare a unei hotarari emisa de perfectura la Legea 290/2003, ANRP a facut contestatie.Instanta in baza ordonantei 10 din 28/02/2013,(ordonanta care nu mai exista)a admis in parte contestatia la executare ,si a anulat actelede executare intocmite dupa data de 28/02/2013,si a respins cererea de suspendare a executarii ,ca ramasa fara obiect.Am facut recurs si termen s-a stabilit in mai 2014.Hotarirea mai sus mentionata este data din data de 4/04/2013. Intre timp s-a efectuat executarea in sine in luna Martie,banii fiind de 3 saptamini la executor ,acesta spunind ca tine el banii pina la finalizarea procesului.Va rog frumos sa-mi spuneti daca pot intra in posesia banilor inainte de termenul stabilit ca recurs si cum?
Trebuie sa aveti rabdare si incredere in Executorul cu care ati obtinut ceva pana acum .In baza Hotararii care a respins cererea de suspendare invocata de ANRP executorul dvs. a
executat ANRP in sensul ca a luat banii cuveniti atat dvs. cat si onorariul lui. Dar nu va poate achita suma pana nu se termina procesul,, care la recursul din mai 2014 poate sa anuleze Hotararea primei instante si sa accepte cererea ANRP ca sa suspende executarea silita si
atunci va fi obligat sa restituie suma totala la ANRP....