Forum Discuţii juridice Achiziţii publice exceptii ordonanta 34/2006
Discuție deschisă în Achiziţii publice

exceptii ordonanta 34/2006

Buna ziua. Institutie publica trebuie sa cazeze pe o perioada de mai lunga de timp un grup de persoane.Din cate stiu serviciile de cazare sunt exceptate de la ordonanta 34/2006? Va rog sa -mi spuneti daca se intocmeste un contract de prestari servicii (pentru cazarea grupului) cu o firma de servicii turistice (agentie turism) pe acest cpv 98341000-5 │Servicii de cazare, sau 55130000-0 │Alte servicii hoteliere -pot depasii cei 15.000 euro pe an?aceste coduri sunt bune, exceptate?
cazarea se face la o pensiune de 2 stele.
multumesc
Ramona24, utilizator
-codul CPV 98341000-5 servicii de cazare este in Anexa 2A si se supune OUG 34/2006, valoarea estimata putand depasi 15000 Euro pentru cerere de oferte sau licitatie

-codul CPV 55130000-0 alte servicii hoteliere este din Anexa 2B care nu se supune OUG 34/2006, decat pt publicarea anuntului de atribuire in functie de valoarea estimata, care poate fi mai mare decat 15000Euro si pentru care se aplica o procedura proprie asemanatoare achizitiei directe
Aveti de ales...
va multumesc ...pentru ca suma este mai mare de 15.000 de euro merg pe
codul CPV 55130000-0 alte servicii hoteliere din Anexa 2B .Pana la ce suma pot merge pe acest cod?
MULTUMESC !!
Serviciile exceptate conf. oug34/2006 din anexa 2b merg pana la pragul de 125.000 de euro...fara a demara nicio procedura?
In cazul contractelor care au ca obiect servicii din categoria celor incluse in anexa 2B nu se aplica prevederile OUG 34/2006 decat in cazul contractelor a caror valoare estimata este mai mare de 130000 euro si se limiteaza la prevederile art. 35 - 38 şi art. 56 şi la aplicarea pe tot parcursul procedurii de atribuire a principiilor prevăzute la art. 2 alin. (2). Pe de alta parte, art. 2 alin (2) din HG 925/2006 prevede urmatoarele: "În cazul contractelor a căror atribuire nu intră sub incidenţa prevederilor ordonanţei de urgenţă, autoritatea contractantă are obligaţia de a asigura o utilizare eficientă a fondurilor în procesul de atribuire, de a promova concurenţa dintre operatorii economici, precum şi de a garanta nediscriminarea, recunoaşterea reciprocă şi tratamentul egal al operatorilor economici care participă la atribuirea contractului". In consecinta, se recomanda ca autoritatea contractanta sa elaboreze si sa aplice proceduri interne care sa asigure respectarea prevederilor de mai sus. Pentru elaborarea acestora, este bine de vazut si interpretarea Comisiei privind atribuirea contractelor care nu intra sub incidenta Directivelor, publicata pe site-ul ANRMAP
130000 euro?? in OUG 34/2006 se face referire la 125000 euro