Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... administratorul special
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

administratorul special

Buna ziua,

Poate o persoana sa fie in acelasi timp angajata cu CIM la o firma intr-o functie de conducere si administrator judiciar la aceeasi firma?

Multumesc
Administratorul special este reprezentantul persoană fizică sau juridică, desemnata de adunarea generală a acţionarilor/asociaţilor debitorului, persoană juridică, să efectueze în numele şi pe seama acestuia actele de administrare necesare în perioadele de procedură când debitorului i se permite să-şi administreze activitatea şi să le reprezinte interesele în procedură pe perioada în care debitorului i s-a ridicat dreptul de administrare.

Administratorul special are următoarele atribuţii:
a) exprimă intenţia debitorului de a propune un plan, în condiţiile legii;
b) participă, în calitate de reprezentant al debitorului, la judecarea acţiunilor pentru anularea actelor frauduloase încheiate de debitor în dauna drepturilor creditorilor şi a acţiunilor pentru anularea constituirilor ori a transferurilor de drepturi patrimoniale către terţi şi pentru restituirea de către aceştia a bunurilor transmise şi a valorii altor prestaţii executate;
) formulează contestaţii în cadrul procedurii insolvenţei;
d) propune un plan de reorganizare;
e) administrează activitatea debitorului, sub supravegherea administratorului judiciar, după confirmarea planului;
f) după intrarea în faliment, participă la inventar, semnând actul, primeşte raportul final şi bilanţul de închidere şi participă la şedinţa convocată pentru soluţionarea obiecţiunilor şi
aprobarea raportului;
g) primeşte notificarea închiderii procedurii
[ link extern ]
Corect!
Intrebarea este insa daca, avand in vedere cele mentionate de mine in postarea anterioara precum si lit. e) din atributiile mentionate de dvs., nu e oportun ca el sa fie asimilat unui administrator, asa cum este el definit de Legea 31/1990 si sa se impuna suspendarea cim si semnarea unui contract de mandat similar celui al unui director general
Si eu sunt de parere ca poate fi asimilat unui administrator ...suspendarea c.i.m. in acest caz este incidenta numai daca este vorba despre S.A. ...