Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

divort

doresc sa divortez urgent, dar deoarece el nu este de acord, cum as putea proceda sa inaintez divortul fara acordul lui?
Numai in instanta, nu trebuie sa fie de acord, o puteti inainta oricum, de altfel, exista varianta sa se razgandeasca si sa fie de acord la termen
la notar sau imi trebuie un avocat? costa mult?ce acte imi trebuie?
Daca nu va intelegeti, divortati la instanta. Este preferabil sa aveti avocat. Pe divort taxa de timbru este de 39 lei. La aceasta se adauga onorariu avocatului.
Aveti nevoie de certificatul de casatorie in original, iar actul d-vs. de nastere si CI in copie.
gi-jane2, moderator