Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Pentru schimbarea motorului este necesara ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Pentru schimbarea motorului este necesara autentificarea RAR?

buna ziua.de ce acte as avea nevoie sa imi schimb motorul pe masina...momentan am un motor de 18000cmc benzina monopunct 55kwatt si as vrea sa imi pun unul tot asa.trebuie autentificat RAR?sau ce acte am nevoie.multumesc
noss, utilizator
In situatia in care inlocuiti motorul este necesara omologarea acestuia de catre RAR,
pansonarea si completarea seriei in cartea de identitate
Conform Ordinului ministrului transporturilor, constructiilor si turismului nr.2132/2005 pentru aprobarea Reglementarilor privind omologarea individuala, eliberarea cartii de identitate si certificarea autenticitatii vehiculelor rutiere - RNTR 7- prin schimbarea motorului trebuie sa se mentina cel putin acelasi nivel al emisiilor poluante.
Pentru omologare motor sunt necesare:
-dovada provenienta motor;
- act identitate detinator vehicul;
- cerere activitate RAR;
- carte de identitate vehicul;
- adeverinta din partea atelierului autorizat care a efectuat inlocuirea motorului.