Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Am permisul retinut, pot conduce un scuter?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Am permisul retinut, pot conduce un scuter?

am permisul de conducere retinut pina pe 18.05.2012.pot conduce pina atunci un scuter pina in 49cmc, fara sa mai am probleme cu politia rutiera?
cu mii de multumiri anticipat,cristi.
Scuterul (moped) se poate condfuce fara permis daca este inregistrat la Primarie si are Certificat de Inregistrare si un numar de inregistrare pe fond galben.
moped - vehiculul cu doua, trei sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu o capacitate cilindrica ce nu depaseste 50 cmc sau cu un alt motor cu ardere interna ori, dupa caz, electric, a carui putere nominala este de cel mult 4 kW;

Vedeti mai multe conditii aici
[ link extern ]