Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Vanzare bunuri viitoare
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Vanzare bunuri viitoare

Salve. Am un teren langa Vatra Dornei pe care intentionez sa il impart in parcele de cca 1000 mp. Costurile ocazionate de parcelare le-as suporta eu daca primesc avans pt o parcela de la cumparator. Insa, un antecontract in acest caz (sau un contract de V/C cu plata in rate) s-ar referi la un teren inca neidentificat cu nr parcela etc. (abia dupa primirea avansului voi achita dezmembrarea, parcelarea si intabularea fiecarei parcele din terenul mare). Asadar, se poate face o vanzare de bunuri viitoare in acest caz sau cumparatorul imi da banii in baza unui P/V semnat si de un martor (sau alta modalit linistitoare pt cumparator)? Multumesc,
Nu este o vanzare de bunuri viitoare...

Se poate face ceea ce doriti.
Puteti apela la un avocat sau la un notar daca veti gasi o persoana interesata.
Pantru dvs. ar fi de preferabil sa va fie facuta redactarea actului juridic de avocat pentru a fi informat exact despre toate consecintele juridice ale actului si de asemenea, consecintele juridice in caz de nerespectare din motive obiective sau din motive subiective.
Bună ziua,

Nu faceţi vânzarea la acest moment. Faceţi mai întâi un antecontract (care este doar o promisiune pe care părţile şi-o fac reciproc de a vinde şi respectiv de a cumpăra un anume lucru la un anumit termen şi în anumite condiţii), în care spuneţi că la data de x veţi vine D-lui y suprafaţa de z mp din terenul respectiv. Încercaţi să identificaţi cât mai bine parcela în act, chiar dacă ea nu e dezmembrată cadastral (menţionaţi suprafaţa, vecinii, amplasamentul, caracteristicile terenului, etc.). Luaţi un avans de la promitentul-cumpărător, cu care veţi face cheltuielilie pentru dezmembrarea cadastrală. La urmă, vindeţi D-lui y lotul respectiv, scăzând din preţul convenit avansul plătit în temeiul antecontractului. Cam asta-i. Atenţie: toate actele (antecontract, dezmembrare, vânzare-cumpărare) trebuie făcute la notar, cu înscrierea în CF a operaţiunilor tabulare respective (de asta se ocupă notarul).

Succes!
aveti 2 variante :
var 1 ) sa gasiti inainte de a face cadastrul cumparatorii care va vor spune exact cat teren vor si atunci faceti lotzarea/ parcelarea in functie de dorintele / posibilitatile materiale a le fiecarui cump
2) sa contactati un exp cad din zona respectiva si cu care sa faceti o parcelare a lotului dvs de teren , astfel incat sa stiti dinainte ce supraf de teren vindeti si ce suma incasati ( chiar ca si avans si totala )

personal va sfatuiesc sa vedeti in primul rand ce costuri trebuie sa achitati ptr fiecare operatiune in parte :
1) cel mai imp lucru - adica costul cel mai mare dar si ca intindere in timp este : scoatere terenului din extravilan - DACA NECESITA
2) cat costa cad per total dar si cat costa parcelarea in 10 loturi ( eu va sfatuiesc sa faceti loturi mici , acceptabile si ca pret si ca suprafete , se vand cel mai usor , iar daca o sa intalniti un cump cu posib mat mari - atunci acesta va cump mai multe loturi
3) cat costa lotizarea la notar - '' Act de Lotizare " pe care -l ve ti face in baza cadastrului parcelar si vor merge imreuna la intabularea lotizarii

vorbesc in cunostinta de cauza , cu asta ma ocup

poate nu e rau ca inainte sa incepeti orice demers , sa faceti un studiu Geo , " sa vedeti cum stati " ptr ca nu cumva dupa vanzare sa aveti probleme,in ideea ca un cump sa gandit ca poate face P+2+m si nu poate decat D+P ptr ca nu i premite structura pamantului si totodata sa vedeti la ce limita gasiti apa ... in principiu c am acestea sunt lucrurile esentiale

ca si costuri DV va trebuii sa platiti toate costurile pana la notar , doar daca stabiliti altfel cu cumparatorii in antecontract
Buna

Tocmai am dat peste aceasta discutie (cu multa intarziere, dar asta e)... si mi se pare interesanta.
Ma intreb (adica va intreb) daca s-ar putea face urmatorul lucru:

In cazul in care am semnat un antecontract si am achitat un avans pentru achizitionarea unui teren parcelat (5 parcele), pot sa fac un antecontract de vanzare a unei parcele?

Va multumesc.