Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Etapele angajarii
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Etapele angajarii

Buna ziua,

Am ales persoana potrivita, apoi ce fac? Care sunt etapele angajarii, inafara de semnarea contractului de munca, a fisei postului si a regulamentului intern + medicina muncii.

ssm - e obligatorie pentru toate firmele indiferent de numarul de angajati?

Ce rol are fisa de evaluarea riscurilor profesionale? trebuie completata de fiecare angajat?

Imi poate da cineva un model de stat de plata in excel cu formule, pentru calculul salariului si al contributiilor angajatorului, inclusiv cu camp pentru calcularea concediului medical si al concediului de odihna?
1. Dupa semnarea c.i.m. , acesta va fi inregistrat in REVISAL si transmit la ITM cel cel tarziu in ziua lucratoare anterioara inceperii activitatii de catre salariatul in cauza, potrivit HG nr.500/2011.

2. Evaluarea riscurilor este activitatea prin care se identifica factorii de risc de accidentare si/sau imbolnavire profesionala si se determina cantitativ nivelul de risc al unui loc de munca/post de lucru.
[ link extern ] /
[ link extern ]