Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu nunta in invatamant
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu nunta in invatamant

Buna ziua, eu lucrez in invatamant (educatoare la o gradinita cu program prelungit) de 3 ani si pe 8 iunie voi avea cununia civila. Vroiam sa stiu daca voi beneficia de cele 5 zile de concediu cu plata, in conditiile in care cununia va avea loc in timpul anului scolar.
Am intrebat directorul unitatii iar raspunsul a fost ca nu beneficiez de ele pentru ca nu are cine sa-mi tina locul. Cum sa procedez, este corect???
HG nr.250/1992 prevede:
Art. 24. - (1) In afara concediului de odihna, salariatii din administrarea publica, din regiile
autonome cu specific deosebit si din unitatile bugetare au dreptul la zile de concediu platit, in cazul urmatoarelor evenimente familiale deosebite:
a) casatoria salariatului - 5 zile;
....

Prin urmare, acordarea acestor zile se face chiar daca sunteti in timpul anului scoalr ... legea nu face nicio referire la faptul ca acestea nu se pot acorda in timpul anului scolar.