Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... contractele colective de munca
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

contractele colective de munca

Contractele colective de munca incheiate de salaritii primariei sunt valabile sau vor fi din nou, atacate de controalele Curtii de Conturi. Fara clauzele din aceste contracte salariatii vor ramane cu salariile la nivelul salariului minim pe tara.
Multumesc.
Asa este Kyandra. Dar ce profil sa aleg acum in prag de pensie ?
Mai am totusi o nelamurie. La ce se refera art. 30 din Legea dialogului social „1) Angajatorul poate invita sindicatul reprezentativ la nivel de unitate să participe în consiliul de administraţie sau alt organ asimilat acestuia, inclusiv în cazul administraţiei publice, la discutarea problemelor de interes profesional, economic şi social.” – referitor la economic