Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... comisie paritara
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

comisie paritara

Buna ziua!
Mai este valabil faptul ca interpretarea CCM la nivel de unitate este facuta de comisia paritara? Unde este prevazut?
Va multumesc!
HG 833/2007
art. 13
(1) Comisia paritară este consultată în situaţiile prevăzute la art. 74 alin. (1) din Legea nr. 188/1999 privind Statutul funcţionarilor publici, republicată. În acest sens, comisia paritară are următoarele atribuţii principale:
....
d) participă, cu rol consultativ, la negocierea acordurilor colective de către autoritatea sau instituţia publică cu sindicatele reprezentative ale funcţionarilor publici sau cu reprezentanţii acestora şi elaborează proiectul acordului colectiv;

e) urmăreşte permanent realizarea acordurilor colective încheiate între autoritatea sau instituţia publică cu sindicatele reprezentative sau cu reprezentanţii funcţionarilor publici;

De asemenea, in Regulamentul de organizare şi funcţionare a comisiei paritare se poate stabili ca atributie "să interpreteze prevederile contractului colectiv de muncă"