Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine ce inseamna: declina solutionarea cauzei (intr-un proces).
multumesc
Ptr.ca atunci a observat instanta sesizata.
Multumesc pt.raspuns, taxa de timbru stabilita am achitat ,acum poate sa mai recalculeze instanta unde e declinat solutionarea ?sa fie mai mult ?
cu respect
ili47, utilizator
Buna ,de 4 luni s-a dat declinarea catre tribunalul civil,de atunci nu s-a intamplat nimic.
taxa de timbru am platit la prima instanta se poate recalcula ,din acest motiv nu am primit citatia ?
Daca se recalculeaza taxa judiciara de timbru o sa va comunice instanta care va judeca cauza odata cu comunicarea citatiei.Daca nu ati fost citat probabil ca dosarul se afla in procedura regularizare,oricum daca stiti instanta formulati o adresa presedintelui instantei unde se afla dosarul si solicitati punerea pe rol si fixarea termenului de judecata.
Multumesc pt.raspunsuri,
dar acum citesc pe forum ca pot cere restituirea taxei de timbru :
" în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională, "
cu respect