avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 254 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Ce inseamna ''declina solutionarea cauzei''?

Buna ziua, m-ar interesa si pe mine ce inseamna: declina solutionarea cauzei (intr-un proces).
multumesc
Cel mai recent răspuns: ili47 , utilizator 18:53, 13 Decembrie 2017
Ptr.ca atunci a observat instanta sesizata.
Multumesc pt.raspuns, taxa de timbru stabilita am achitat ,acum poate sa mai recalculeze instanta unde e declinat solutionarea ?sa fie mai mult ?
cu respect
Ultima modificare: Joi, 13 Iulie 2017
ili47, utilizator
Buna ,de 4 luni s-a dat declinarea catre tribunalul civil,de atunci nu s-a intamplat nimic.
taxa de timbru am platit la prima instanta se poate recalcula ,din acest motiv nu am primit citatia ?
Daca se recalculeaza taxa judiciara de timbru o sa va comunice instanta care va judeca cauza odata cu comunicarea citatiei.Daca nu ati fost citat probabil ca dosarul se afla in procedura regularizare,oricum daca stiti instanta formulati o adresa presedintelui instantei unde se afla dosarul si solicitati punerea pe rol si fixarea termenului de judecata.
Multumesc pt.raspunsuri,
dar acum citesc pe forum ca pot cere restituirea taxei de timbru :
" în cazul în care instanţa de judecată se declară necompetentă, trimiţând cauza la un alt organ cu activitate jurisdicţională, "
cu respect

Alte discuții în legătură

Conform carei legi este aleasa instanta urmatoare cand nu poate fi alcatuit completul in curenta instanta? eusaisapte eusaisapte Conform carei legi este aleasa instanta urmatoare cand nu poate fi alcatuit completul in curenta instanta? (vezi toată discuția)
Ce inseamna ? - ce a dispus instanța de judecată oanaportar oanaportar Bună dimineața ! Ieri managerul institutiei in care lucreaza sora mea a avut un proces. La Termenul de judecata din ziua de ieri s-a discutat ... (vezi toată discuția)
Instanta competenta nicolae_vlad nicolae_vlad Am un dosar depus la judecatoria sect 3 prin care cer o solutinare privind rezilierea unui contract de vanzare-cumparare intre mine si un constructor si prin ... (vezi toată discuția)