Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... angajare specialist resurse umane
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

angajare specialist resurse umane

Buna zaiu,
Ca sa ocupi un post de specialist resurse umane, COR 242314, trebuie sa ai spudii superioare in domeniu resurse umane?
Daca ai studii superioare in alt domeniu si certificat de absolvire curse Inspector resurse umane poti sa ocupi acest post?
Multumesc anticipat.
depinde de angajator.studiile tale sunt corespunzatoare
1. - Daca este specialist in resurse umane inseamna ca are si studiile si experienta necesare.
- Un specialist in resurse umane este mai mult decat un inspector de resurse umane.

2. - Daca este la inceput de cariera important este sa aiba cunostintele necesarea pentru a-si indeplini atributiile.
- Un certificat de absolvire a unui curs de inspector de resurse umane este un avantaj.
Multumesc

"Daca ai studii superioare in alt domeniu si certificat de absolvire curse Inspector resurse umane poti sa ocupi acest post?"

In ce domeniu sunt studiile superioare si ce experienta practica aveti in domeniul HR?
In practica,pt. acest post sunt preferati licentiatii sau absolventii de st. superioare de lunga durata de dinainte de sistemul Bolognia ,in economie,psihologie sau drept.O specializare la nivel de licenta in resurse umane nu exista dupa cate stiu,doar master pe diferite arii ce tin de resurse umane.
Cursul de inspector resurse umane nu constituie neaparat un "must have"pt. a ocupa aceasta pozitie.
Ceea ce trebuie sa retineti si este f. important,este ca acest post se adreseaza celor cu un nivel de cariera middle level,pornind de la minim 3 ani experienta in domeniul resurselor umane.
Daca sunteti incepatoare,puteti aplica pt. posturi de nivel entry level,de ex.asistent resurse umane,sau inspector resurse umane junior.
am studii de lunga durata in chimie (ing.chimist) si 2 ani incadrata ca inspector resurse umane.
Este suficient?