Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Furt calificat -ce inseamna \" pentru lipsa de aparare ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Furt calificat -ce inseamna " pentru lipsa de aparare a inc.acorda termen" ?

Va rog sa ma lamuriti si pe mine ,in legatura cu solutia data,in cazul unei persoane care este inchisa .Nr-ul de dosar este : 22828/215/2008 .Intrebarea mea este in legatura cu solutia data,de catre tribunalul Craiova : ''Solutie: pentru lipsa de apărare a inculpatului , acordă termen la 28.06.2011 '' ??! Persoana trebuie sa intre in comisia de eliberare pe data de 31.05.2012. :(
Multumesc,anticipat !
simona20, utilizator
Dosarul indicat a fost pe rolul Curtii de Apel Craiova ( Tribunalul Craiova nu exista, ci Judecatoria Craiova si Tribunalul Dolj), in recurs, iar la termenul din 17.05.2011 s-a acordat termen pentru lipsa de aparare, adica recurenta-inculpata a solicitat termen pentru a-si angaja aparator, motiv pentru care cauza s-a amanat pentru termenul din 28.06 2011.
La termenul din 28.06.2011 -recurenta -inculpata a fost asistata de aparator din oficiu pentru ca nu si-a angajat avocat, iar recursul a fost respins ca nefondat.
Multumesc,frumos !