avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 298 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul necesar al sustinatorului decedat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul necesar al sustinatorului decedat pentru ca descendentii sa beneficieze de pensie de urmas?

Buna ziua,

Care este perioada lucrata minima necesara pe cartea de munca pentru un barbat, nascut 25/01/1975 - decedat 16/04/2012, pentru ca descendentii lui sa beneficieze de pensie de urmas?

Multumesc!
Cel mai recent răspuns: MANUELA CHIOREAN , Consultant resurse umane 13:58, 21 Mai 2012
Intrucat la data decesului avea implinita varsta de 37 ani, pensia de urmas s-ar putea acorda in cazul in care stagiul de cotizare realizat ar fi de cel putin 14 ani, deoarece acest tip de pensie s-ar calcula in acest caz din pensia de invaliditate gradul I, cfm. art. 89 din Legea 263/2010 si a art. 73 din aceeasi lege. (exceptiile la aceste prevederi sunt legate de conditia de handicap preexistent sau nevazator).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie pentru limita de varsta, persoana cu handicap preexistent calitatii de asigurat escuco escuco sunt nascut pe 26.12.56,am o vechime de 16ani,7luni si 13 zile in conditii de handicap preexistent(gradul II de handicap) si din data de 21.11.2011 beneficiez ... (vezi toată discuția)
Pensionare ionutzul ionutzul Sunt nascut in 8 martie 1962 si am lucrati 21 de ani si 8 luni.Am un handicap,nu vad deloc cu un ochi si am fost incadrat in grad de handicap mediu.Intrebarea ... (vezi toată discuția)
Pensionar ionutzul ionutzul Buna seara!Tata este nascut in data de 08.03.1962.Este pensionat din 2001 cu grad de handicap accentuat ca NEVAZATOR.Pana in 2001 are cotizat 21 de ani si 8 ... (vezi toată discuția)