Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Care este stagiul necesar al sustinatorului decedat ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Care este stagiul necesar al sustinatorului decedat pentru ca descendentii sa beneficieze de pensie de urmas?

Buna ziua,

Care este perioada lucrata minima necesara pe cartea de munca pentru un barbat, nascut 25/01/1975 - decedat 16/04/2012, pentru ca descendentii lui sa beneficieze de pensie de urmas?

Multumesc!
Intrucat la data decesului avea implinita varsta de 37 ani, pensia de urmas s-ar putea acorda in cazul in care stagiul de cotizare realizat ar fi de cel putin 14 ani, deoarece acest tip de pensie s-ar calcula in acest caz din pensia de invaliditate gradul I, cfm. art. 89 din Legea 263/2010 si a art. 73 din aceeasi lege. (exceptiile la aceste prevederi sunt legate de conditia de handicap preexistent sau nevazator).