Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... codul munci
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

codul munci

lucrez ca timplar luni marti miercuri 8 oare joi liber vineri si sinbata 8 ore obligat de angajat este posibil ca sinbata sa fiu trecut nemotivat deoarece nu am 40 de oare lucrate
Pentru ziua de joi libera ar trebui sa vi se acorde si un spor la salariu .. potrivit art.137 C.mun.
(1) Repausul saptamanal se acorda in doua zile consecutive, de regula sambata si duminica.
(2) In cazul in care repausul in zilele de sambata si duminica ar prejudicia interesul public sau desfasurarea normala a activitatii, repausul saptamanal poate fi acordat si in alte zile stabilite prin contractul colectiv de munca aplicabil sau prin regulamentul intern.
(3) In situatia prevazuta la alin. (2) salariatii vor beneficia de un spor la salariu stabilit prin contractul colectiv de munca sau, dupa caz, prin contractul individual de munca.
....