Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... despre succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

despre succesiune

dupa decesul unui parite se poate ca parintele supravetuitor sa treaca toata mostenirea unicului copil?
Parintele poate renunta la succesiune printr o declaratie autentica la notariat facuta in termenul de optiune succesorala, pentru succesiunile pe VCC adica pana la 1 oct 2011, acest termen fiind depasit, daca este vorba de succesiuni pe NCC adica dupa data mai sus mentionata termenul este de un an de zile .succesiunile se deschid prin moarte , deci termenul de optiune curge de la data decesului.
Daca termenul a trecut la partaj se poate renunta contra unui bun din masa succesorala mai mic ca valoare la restul bunurilor sau se poate dona partea dansei catre copil insa dupa dezbaterea succesiunii in acest caz.