Forum Discuţii juridice Problemele profesionale ale ... Consilier juridic angajat pe baza de contract la o ...
Discuție deschisă în Problemele profesionale ale consilierilor juridici

Consilier juridic angajat pe baza de contract la o institutie publica

as dori sa stiu daca pentru a fi angajat in functia de consilier juridic pe baza de contract la o institutie publica este obligatorie inscrierea in Colegiul Consilierilor Juridici si obtinerea stampilei cu cod.
Consilierul juridic in activitatea sa asigura consultanta si reprezentarea autoritatii sau institutiei publice in serviciul careia se afla ori a persoanei juridice cu care are raporturi de munca, apara drepturile si interesele legitime ale acestora in raporturile lor cu autoritatile publice, institutiile de orice natura, precum si cu orice persoana juridica sau fizica, romana sau straina; in conditiile legii si ale regulamentelor specifice unitatii, avizeaza si contrasemneaza actele cu caracter juridic. - art.4 din Legea nr.514/2003.
Nu cere nimeni legitimatia de la Colegiu, la nici o instanta de judecata. Acolo va prezentati cu imputernicirea data de institutie pentru a o reprezenta.