Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... COMISIA PARITARA
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

COMISIA PARITARA

As vrea sa stiu daca este legal ca din cadrul comisiei paritare sa faca parte conducatorul institutiei sau conducatorul sindicatului reprezentativ. Conform art. 8 alin. (1) lit. a) din Hotararea 833/2007 : „Nu poate fi membru al comisiei paritare functionarul public care se afla in urmatoarele situatii: a) este sot, ruda pana la gradul al patrulea inclusiv sau afin cu conducatorul institutiei sau cu membrii organelor de conducere ale sindicatului reprezentativ al functionarilor publici;”. In interpretarea acestui articol, consideram ca nu poate face parte din comisia paritara nici conducatorul sindicatului reprezentativ. Scopul comisiei paritare este acela de mediere intre conducerea institutiei si sindicatul reprezentativ iar, de vreme ce in comisia paritara se regasesc conducatorii lor asigurarea dialogului social in cadrul insitutiei nu mai este posibila, transformandu-se intr-o negociere directa.
Va multumesc.
ylys a scris:

As vrea sa stiu daca este legal ca din cadrul comisiei paritare sa faca parte conducatorul institutiei sau conducatorul sindicatului reprezentativ. Conform art. 8 alin. (1) lit. a) din Hotararea 833/2007 : „Nu poate fi membru al comisiei paritare functionarul public care se afla in urmatoarele situatii: a) este sot, ruda pana la gradul al patrulea inclusiv sau afin cu conducatorul institutiei sau cu membrii organelor de conducere ale sindicatului reprezentativ al functionarilor publici;”. In interpretarea acestui articol, consideram ca nu poate face parte din comisia paritara nici conducatorul sindicatului reprezentativ. Scopul comisiei paritare este acela de mediere intre conducerea institutiei si sindicatul reprezentativ iar, de vreme ce in comisia paritara se regasesc conducatorii lor asigurarea dialogului social in cadrul insitutiei nu mai este posibila, transformandu-se intr-o negociere directa.
Va multumesc.

Interpretarea dvs. este corecta si legala din urmatoarele motive:
1. Dispozitia legala cu caracter imperativ citata de dvs. este o interpretare per a contrario a principiului "cine poate mai mult poate si mai putin"; cu alte cuvinte, daca sotul, afinul sau rudele pana la gradul IV inclusiv ale conducatorilor institutiei si sindicatului nu pot face parte din comisia paritara, cu atat mai mult nu pot face parte insusi conducatorii;
2. Avand in vedere ca membrii comisiei paritare sunt numiti prin act administrativ al conducatorului institutiei precum si prevederea legala citata mai sus coroborata cu art. 73, alin. (2) din Legea nr. 188/1999, rezulta ca nici conducatorul institutiei nici conducatorul sindicatului nu pot face parte din comisia paritara.