avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 549 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Contrabanda cu tigari- ce pedeapsa risca?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Contrabanda cu tigari- ce pedeapsa risca?

am si yo o intrebare un prieten de al meu a fost prins cu tigari de contrabanda vreo 5000 de pachete adik vreo 10 baxuri ce pedeapsa risca?va multumesc
Cel mai recent răspuns: Ineu , utilizator 22:33, 26 Aprilie 2018
Sanctiunile penale pentru contrabanda cu tigari sunt prevazute de OUG 54/2010.
Nu ati precizat daca pretenul dvs are antecedente penale
Sanctiunea poate varia de la amenda pana la pedeapsa inchisorii cu suspendare in functie daca a fost achitat integral valoarea prejudiciului pana la pronuntarea hotararii de catre instanta de fond.
In functie de probele existente la dosar...de circumstante...modul in care faptuitorul a cooperat cu organele de urmarire penala si atitudinea acestuia .din timpul anchetei
autoritatile competente vor incadra fapta si vor dispune sanctiunile legal prevazute.
In raport de lipsa de detalii, nimeni de pe acest forum nu se poate erija in locul autoritatii competente in cercetare si in solutionare si este neprofesionist a se hazarda in exprimarea unei pedepse concrete
in cazul a 100 baxuri 1000 pachete fara antecedente penale . ce sa risca?amenda, dosar penal? prins la aeroport
Ultima modificare: Vineri, 28 Martie 2014
pista123, utilizator
Are sanse la inchisoare cu suspendare daca este pe legea veche.
Poate insa sa primeasca si cu executare.
Este echilibrata balanta...si depinde si de modul concret in care va fi aparat de avocat.
Sotul meu a primit 2 ani cu executare dupa noul cod penal pentru contrabanda,problema e ca azi a primit citatie la penintenciar sa se prezinte in sep 2014,la judecatorie sa se judece pentru aceiasi cauza...este normal? tot in sep face anul de cand e arestat
Buna ! Am citit comentariile dumneavoastra. Si as avea si eu o intrebare! Am fost prinsa in 2016 ian 7 cu cantitatea de 14000 fire 70 de cartuse de tigarete. Sa lungit cu cercetarea pana acum ! Acum am avut proces am mers pe recunoastere, am achitat prejudiciul si am o gramada de circumstante atenuante! Am fost condamnata la 3 ani cu executare! Totusi nu ii unpic mult? Pot face recurs in casatie dupa apel daca nu sunt multumita de rezultat? Mentionez ca am fost in stare de recidiva postexecutorie cand am savarsit fapta. Am cerut sa fiu condamnata pe infractiunea de detinere inafara antrepozitului fiscal si nu pentru contrabanda dar nu sa tinut cont!
Ultima modificare: Joi, 12 Aprilie 2018
Ineu, utilizator

Alte discuții în legătură

Contrabanda. bună ziua , am un prieten pe care l-a prins poliția ... Andrei45 Andrei45 Contrabanda. Bună ziua , am un prieten pe care l-a prins poliția cu țigări de contrabanda, bun, i s-a întocmit dosar penal , și după o perioadă de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari ... Frigert Frigert Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari contrabanda 950 cartuse, a recunoscut fapta precizez ca a primit arest la domiciliu 29 de ... (vezi toată discuția)
Contrabanda tigari taviflavi taviflavi Am fost implicat in contrabanda cu tigari { descinderile din 8 februarie 2011} .As vrea sa stiu cum mi-a calculat serviciul investigatii frauda prejudiciul la ... (vezi toată discuția)