Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari ...

Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari contrabanda 950 cartuse, a recunoscut fapta precizez ca a primit arest la domiciliu 29 de zile. Mentionez ca este la prima abatere, are un minor de 11 luni, are de platit prejudiciul de 20 de mii euro, daca plateste prejudiciul cu ce pedeapsă ar putea scapa?
Este important dacă plătește prejudiciul, deoarece pedeapsa va fi mult dominuată și va fi stabilită cu suspendarea executării. Dacă face probe în circumstanțiere, poate primi și o amendă penală.
Sa inteleg daca plateste prejudiciul, ar avea sanse la pedeasca cu suspendare?
Da, evident.