Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general diferente inregistrate in contabilitate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

diferente inregistrate in contabilitate

daca factura a fost de 10.09 si am platit 10.10 ,diferenta unde o inregistrez
Discutie superflua. La sfirsitul anului cand faceti regularizari la furnizori si clienti nu lucrati cu 6588 si 7588 pentru diferente de sub un RON? Totusi suntem profesionisti si a merge cu o codita ani la randul nu da frumos si legea o permite.
PS. Credeti ca acel furnizor da inapoi 0.01 RON sau stai sa incasezi de la un client 0.04 RON cand legea iti cere sa inregistrezi corect documentul contabil ?
Ceea ce spuneti dvs mai sus se face prin reglarea de la sfarsit de an cand te punctezi cu furnizorii. S-ar putea ca aceasta diferenta platita in plus azi, luna viitoare sa se compenseze la acel furnizor.... Teoria e una si practica e cu totul altceva!!!!!!!
Si daca este un furnizor ocazional? Oricum aceasta reglare se poate face oricand mai ales in cazul furnizorilor sau clientilor ocazionali. Relativ la ultima dvs. remarca ma gandeam si eu ca teoria e teorie dar practica ii omoara pe unii!
si pt situatia inversa cand platesc mai putin cu 0.01 lei, este corect 5311=7588?
Da este corect . Motivatia este simpla: legea o permite si nu are sens sa tarati diverse codite insignifiante.