Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Drepturi persoana cu handicap asociat unic la un S.R.L.
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Drepturi persoana cu handicap asociat unic la un S.R.L.

O persoana de 23 de ani cu handicap locomotor grav, cu insotitor si care este asociat unic la o societate comerciala, are dreptul la scutirea taxei de autorizare si functionare eliberata de catre primarie conform legii 448/2006, sectiunea a 7-a, art. 26, litera d) .
Este scutita de la plata taxei de functionare, autorizare si prelungirea anuala persoana juridica sau persoana fizica ?
Facilitatea scutirii de la plata taxei de functionare,autorizatie si viza anuala se acorda numai persoanei fizice care poate detine incadrare in afectiune cu grad de handicap
Legea nr 448/2006 republicata ,nu prevede facilitatea scutirii de taxe pentru persoane juridice-deoarece acestea nu pot beneficia de certificate medicale de incadrare in grad de handicap