Forum Discuţii juridice Achiziţii publice Comunicare rezultat procedura
Discuție deschisă în Achiziţii publice

Comunicare rezultat procedura

Am participat la o achizitie publica de lucrari de constructii. Societatea mea s-a clasat pe locul al doilea dupa procedura de deschidere a ofertelor. Cel care a avut oferta cea mai mica ca valoare a fost declarata castigatoare desi nu nu a indeplinit un criteriu solicitat in fisa de date de catre autoritatea contractanta. Acest criteriu a fost sa detina certificat atestat emis de ANRE pentru executia lucrarilor de instalatii electrice , criteriu care putea fi indeplinit prin : asociere, subcontractare sau sa il detina personal. Ofertantul castigator nu a prezentat la procedura de deschidere a ofertelor acest certificat (pentru ca nu apare pe site-ul ANRE ca si autorizat) si nu a avut nici subcontractant , nici asociat la procedura de deschidere. In cazul in care voi depune contestatie la Consiliul National de Solutionare a Contestatiilor as avea sanse sa fie anulata comunicarea rezultatului procedurii de atribuire? Consider ca este nedrept sa castige fara sa fi indeplinit criteriile din fisa de date a achizitiei.
Sunt multe elemente care pot intoarce situatia. De ex., poate sa il fi avut in curs de obtinere, sau autoritatea sa fi acceptat o declaratie ca il va obtine pana la incheierea contractului.
In mod normal, daca situatia este cea prezentata de dvs. aveti castig de cauza.

Puteti face si o notificare la autoritate, dar nu cred ca va ajuta prea mult. Daca faceti contestatie la CNSC, aveti grija la termenele de contestare, pentru ca nu sunt prelungite de notificare.
Multumesc pentru incurajare.