avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident usor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident usor

Buna ziua
Astăzi am lovit cu masina ,alta masina care stăpînă in parcare.
Am lăsat numărul meu de telefon prins de stergatorul masinii avariate si m-am dus la poliție unde am declarat accidentul.Asigurarea mea expira in urmatoarele 7 zile.
1.Daca pagubitul nu se prezintă la poliție in 24 ore ce se intampla?
2.daca eu primesc dovada de reparație de la Politie,in cat timp ma pot duce la service sa-mi repar masina?
3.Daca pagubitul nu este gasit pana i-mi expira asigurarea,cine suporta dauna?
Va multumesc
Cel mai recent răspuns: cyan , moderator 12:23, 9 Decembrie 2016
1. Biletelul cu nr de tel poate fi luat de vant sau de un "binevoitor". Daca in biletel nu l-ati informat pe pagubit ca mergeti la politie sa declarati accidentul este posibil ca el sa ramana fara permis daca nu se prezinta la politie sa declare accidentul in 24 ore.
2. 30 zile
3. Asiguratorul la care ati avut asigurarea RCA la momentul producerii accidentului.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Accident rutier valentinnacu valentinnacu Buna seara.Am o nelamurire daca ma puteti ajuta, va rog: Ma deplasam pe strada X (asta insemnand in parcare) pentru a-mi parca masina, in loc amenajat parcarii ... (vezi toată discuția)
Tamponare usoara cu o masina parcata radu313 radu313 Buna ziua, astazi am avut o tamponare usoara cu o masina parcata in timp ce faceam o intoarcere pe un drum cu 2 sensuri. din cauza ca pe ambele sensuri erau ... (vezi toată discuția)
Am obligatia legala sa anunt accidentul la politie? Gheorgheni Alina G Gheorgheni Alina G Am parcat pe partea dreapta regulamentar, m-am asigurat in oglinzi, am deschis usa sa ies afara si un tir mi-a acrosat usa, nu e paguba mare, ce ar trebui sa ... (vezi toată discuția)