Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Accident usor
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Accident usor

Buna ziua
Astăzi am lovit cu masina ,alta masina care stăpînă in parcare.
Am lăsat numărul meu de telefon prins de stergatorul masinii avariate si m-am dus la poliție unde am declarat accidentul.Asigurarea mea expira in urmatoarele 7 zile.
1.Daca pagubitul nu se prezintă la poliție in 24 ore ce se intampla?
2.daca eu primesc dovada de reparație de la Politie,in cat timp ma pot duce la service sa-mi repar masina?
3.Daca pagubitul nu este gasit pana i-mi expira asigurarea,cine suporta dauna?
Va multumesc
1. Biletelul cu nr de tel poate fi luat de vant sau de un "binevoitor". Daca in biletel nu l-ati informat pe pagubit ca mergeti la politie sa declarati accidentul este posibil ca el sa ramana fara permis daca nu se prezinta la politie sa declare accidentul in 24 ore.
2. 30 zile
3. Asiguratorul la care ati avut asigurarea RCA la momentul producerii accidentului.