Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Bilant inchidere firma
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Bilant inchidere firma

O firma care a fost suspendata 3 ani, si-a reluat activitatea si acum doreste incetarea activitatii. Cum se intocmeste bilantul de inchidere? Multumesc mult!
Inventariati patrimoniul
Lichidati soldurile conturilor din balanta ( conciliere actuiv-pasiv)
Nu trebuie sa aveti datorii catre bugetul de stat, imprumuturi nelichidate.
Inchideti contul bancar.
Pe site-ul anaf, programe utile
S1004- Raportări anuale la 31 decembrie 2011 întocmite de către entitătile prevăzute la art. 5 si art. 7 din Ordinul ministrului finantelor publice nr. 52/16.01.2012 privind principalele aspecte legate de întocmirea si depunerea situatiilor financiare anuale si a raportărilor anuale la unitătile teritoriale ale Ministerului Finantelor Publice, respectiv:
- entitătile care au optat pentru un exercitiu financiar diferit de anul calendaristic, potrivit art. 27 alin. 3 din legea contabilitătii;
- persoanele juridice aflate în lichidare, potrivit legii;
- subunitătile deschise în România de societăti rezidente în state apartinând Spatiului Economic European.

sper sa va foloseasca si :

[ link extern ]
Multumesc mult de tot!