avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 516 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Perioada de proba sau munca la negru?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Perioada de proba sau munca la negru?

Am solicitat sa fiu angajat la o societate. Mi sa spus ca ma trebuie sa-mi verifice calitatile printr-o proba practica scurta, de o saptamana, apoi, daca sunt OK voi incheia contractul de munca, primind un salariu conform calitatilor mele pe care le voi demnostra la proba practica. Desi cunosc faptul ca trebuie incheiat contract de proba fie si numai pentru cateva zile, am acceptat, perioada fiind scurta si firma fiind una mare, aparent serioasa. In cea de-a 8-a zi mi-a fost prezentat un contract sa-l semnez insa urma sa lucrez pentru un salariu mizerabil desi cei care lucrau la aceeiasi masa cu mine, facand aceiasi operatie primeau mult mai mult. Am refuzat sa semnez, si am solicitat banii pentru zilele lucrate. Au refuzat sa-mi plateasca pretextand ca asa e procedura iar eu nu-i pot reclama atata timp cat nu am "hartie la mana" - hartie pe care dealtfel au amanat-o de azi pe manine timp de o saptamana.
Practic, aceasta firma angajaza oameni pentru cateva zile, amana semnarea contractului si negocierea salariului cat mai mult posibil iar apoi ii trimite acasa.
Ce pot face?
Art. 33 din Codul Muncii interzice angajarea succesiva a mai mult de 3 persoane pe perioade de proba pentru acelasi post.
In cazul tau , dupa cum ai spus ca stii, trebuia sa inchei contractul cu specificatia ca esti in perioada de proba. In aceasta perioada aveai toate drepturile si obligatiile prevazute de legislatia muncii.

>Am solicitat sa fiu angajat la o societate. Mi sa spus ca ma trebuie sa-mi verifice calitatile printr-o proba practica scurta, de o saptamana, apoi, daca sunt OK voi incheia contractul de munca, primind un salariu conform calitatilor mele pe care le voi demnostra la proba practica. Desi cunosc faptul ca trebuie incheiat contract de proba fie si numai pentru cateva zile, am acceptat, perioada fiind scurta si firma fiind una mare, aparent serioasa. In cea de-a 8-a zi mi-a fost prezentat un contract sa-l semnez insa urma sa lucrez pentru un salariu mizerabil desi cei care lucrau la aceeiasi masa cu mine, facand aceiasi operatie primeau mult mai mult. Am refuzat sa semnez, si am solicitat banii pentru zilele lucrate. Au refuzat sa-mi plateasca pretextand ca asa e procedura iar eu nu-i pot reclama atata timp cat nu am "hartie la mana" - hartie pe care dealtfel au amanat-o de azi pe manine timp de o saptamana.
>Practic, aceasta firma angajaza oameni pentru cateva zile, amana semnarea contractului si negocierea salariului cat mai mult posibil iar apoi ii trimite acasa.
>Ce pot face?
daca e o firma asa importanta, inseamna ca face si politica;
daca face si politica si are si imagine de aparat, de ce nu incerci sa ii intrebi daca vor sa apara prin presa, ori mai bine sa iti plateasca saptamana de lucu.
oricum, e o masura in toate
forma scrisa a contractului de munca este ceruta numai "ad probationem" si nu "ad validitatem", adica in scopul de a facilita proba raporturilor de munca si nu pentru nasterea sa valabila.

cu alte cuvinte contractul de munca a existat pe perioada respectiva, sarcina Dvs. de a face proba acestuia fiind ingreunata de lipsa formei scrise, astfel incat in cazul in care veti putea face probatoriul necesar prin alte mijloace de proba se va putea obtine si plata salariului.

pentru detalii: rpopescu2000@k.ro.



>Am solicitat sa fiu angajat la o societate. Mi sa spus ca ma trebuie sa-mi verifice calitatile printr-o proba practica scurta, de o saptamana, apoi, daca sunt OK voi incheia contractul de munca, primind un salariu conform calitatilor mele pe care le voi demnostra la proba practica. Desi cunosc faptul ca trebuie incheiat contract de proba fie si numai pentru cateva zile, am acceptat, perioada fiind scurta si firma fiind una mare, aparent serioasa. In cea de-a 8-a zi mi-a fost prezentat un contract sa-l semnez insa urma sa lucrez pentru un salariu mizerabil desi cei care lucrau la aceeiasi masa cu mine, facand aceiasi operatie primeau mult mai mult. Am refuzat sa semnez, si am solicitat banii pentru zilele lucrate. Au refuzat sa-mi plateasca pretextand ca asa e procedura iar eu nu-i pot reclama atata timp cat nu am "hartie la mana" - hartie pe care dealtfel au amanat-o de azi pe manine timp de o saptamana.
>Practic, aceasta firma angajaza oameni pentru cateva zile, amana semnarea contractului si negocierea salariului cat mai mult posibil iar apoi ii trimite acasa.
>Ce pot face?
Domnule/Doamna,
Asa cum observ ca vi s-a recomandat si de Furtuna de Vis,unica solutie legala este sa-i actionati in judecata.Dar... este bine ca Dvs sa lamuriti o chestiune.. Dvs v-ati aflat in proba practica ,ca forma de verificare prealabila a insusirilor profesionale,sau in perioada de proba ? Cred ca stiti ca atunci cand se vorbeste de proba practica(proba de lucru) este vorba de o persoana care doreste sa fie angajata undeva si este examinata in prealabil,iar atunci cand vorbim de o perioada de proba,ne referim deja la un salariat proaspat angajat si caruia patronul ii verifica in acest fel cunostintele profesionale,deci dupa angajare. In aceste 7 zile Dvs ati executat anumite lucrari care vi s-au dat intr-un cadru de examinare organizat, comisie de examinare,v-au fost apreciate si notate lucrarile executate etc, sau ati lucrat cot la cot cu ceilalti executand aceleasi lucrari ?Daca stiti si puteti face dovada ca v-ati aflat in perioada de proba,actionati-i imediat in instanta sa va plateasca,chiar daca ar fi vorba numai de o zi si nu de 7 zile,pentru ca ati muncit la negru si pentru ca,asa cum v-am spus,in perioada de proba se afla numai salariati(cu exceptia pers.handicapate).In aceasta situatie contractul de munca trebuia incheiat inainte a incepe sa lucrezi.Bafta (Crimar 27 noiembrie 2004).

>Am solicitat sa fiu angajat la o societate. Mi sa spus ca ma trebuie sa-mi verifice calitatile printr-o proba practica scurta, de o saptamana, apoi, daca sunt OK voi incheia contractul de munca, primind un salariu conform calitatilor mele pe care le voi demnostra la proba practica. Desi cunosc faptul ca trebuie incheiat contract de proba fie si numai pentru cateva zile, am acceptat, perioada fiind scurta si firma fiind una mare, aparent serioasa. In cea de-a 8-a zi mi-a fost prezentat un contract sa-l semnez insa urma sa lucrez pentru un salariu mizerabil desi cei care lucrau la aceeiasi masa cu mine, facand aceiasi operatie primeau mult mai mult. Am refuzat sa semnez, si am solicitat banii pentru zilele lucrate. Au refuzat sa-mi plateasca pretextand ca asa e procedura iar eu nu-i pot reclama atata timp cat nu am "hartie la mana" - hartie pe care dealtfel au amanat-o de azi pe manine timp de o saptamana.
>Practic, aceasta firma angajaza oameni pentru cateva zile, amana semnarea contractului si negocierea salariului cat mai mult posibil iar apoi ii trimite acasa.
>Ce pot face?

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Perioada de proba ancuta ursulet ancuta ursulet se plateste perioada de proba daca nu s-a finalizat incheierea contractului de munca? am lucrat timp de opt zile la o societate. nu am semnat un contract din ... (vezi toată discuția)
Trimitere in concediu fara plata (cfp), fara niciun document sau venit rise rise Buna ziua, Lucrez la un call center din decembrie 2010, pe un proiect pe limba franceza, cu contract pe perioada nedeterminata. La inceput, toate bune si ... (vezi toată discuția)
Acte aditionale pentru contract de munca BogdanMo BogdanMo Buna ziua, M-am angajat acum doua luni la o firma, am semnat contract de munca pe perioada nedeterminata in 3 exemplare. Dupa prima zi de munca, am ajuns ... (vezi toată discuția)