Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... revenire din cic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

revenire din cic

data nastere copil 2.06.2010
sfarsit perioada suspendare 1.06.2010.
cerere anjagat reluare activitate 4.06.2012
ce acte se intomesc si daca este corecta cererea angajatului/
@ resurseumane12

Data de sfarsit a suspendarii este 02.06.2012 si nu 01.06.2012, intrucat CCC inceteaza la data cand copilul implineste varsta de 2 ani ... revenirea efectiva la munca se face in data de 05.06.2012 , avand in vedere ca zilele de 03.06 si 04.06 sunt zile nelucratoare.

Cererea de reluare a activitatii trebuia sa fie facuta anterior expirarii CCC .. Decizia de incetare a suspendarii c.i.m. se intocmeste pe baza cererii angajatului respectiv ... in lipsa unei astfel de cereri angajatorul nu poate emite anterior sfarsitului perioadei de suspendare decizia de incetare a suspendarii ...

In speta, cererile facute de catre salariat au date eronate ... la data de 04.06.2012 nu mai avea ce suspendare sa inceteze , intrucat CCC a expirat la data de 02.06.2012.
am inteles
dar in situatia data cum trebuie sa procedez? daca in revisal apare cu sfarsit suspendare cu data de 1.06.2012 pot sa vin cu corectie? daca pana la data de 2.06.2012 salariatul nu a facut cerere de incetare a suspendarii , angajatorul cum procedeaza,poate emite in data de 5.06.2012 decizie de incetare a suspendarii sau trebuie facuta cu data de 2.06.2012? in cazul cererii facute de salariat pe data de 4.06.2012 prin care solicita reluarea activitatii cum trebuie procedat?
va multumesc
Se poate face corectie.. in loc de 01.06.2012 , veti trece 02.06.2012... decizia de incetarea a suspendarii poate fi facuta in data de 05.06 , insa incetarea suspendarii c.i.m va fi cu data de 02.06.2012 ...
Se poate modifica cererea salariatului ... in noua cerere poate sa nuinvoce nicio data, avand in vedere ca data de 02.06.2012 este data incetarii CCC. In schimb angajatorul va mentiona pe cerere ca ziua reluarii efective va fi ziua de 05.06.2012..avand in vedere ca 03 si 04.06 sunt zile nelucratoare.