Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... CIM persoana cu certificat de inregistrare
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

CIM persoana cu certificat de inregistrare

Buna ziua. Am urmatoarea intrebare: pot face contract de munca unei persoane straine, care imi aduce ca si act de identitate un Certificat de Inregistrare care atesta ca are drept de rezidenta in Romania?
Pe certificat are si CNP (care incepe cu 7), ii scrie locul nasterii (Irak) si statul membru de origine (Suedia) si atunci ce cetatenie ii trec in Revisal: Suedia?
Domnul este medic si are diploma valabila in Romania, este inscris la zi la Colegiul medicilor din Romania (deci ar avea drept de practica).
Va multumesc!
Raspund tot eu :) , am gasit aici informatii: [ link extern ] .
"Documentele emise de Oficiul Roman pentru Imigrari care atesta rezidenta in Romania sunt: certificat de inregistrare (pentru cetatenii UE/SEE/Confederatiei Elvetiene), carte de rezidenta (pentru membrii de familie ai cetatenilor UE/SEE/Confederatia Elvetiana), carte de rezidenta permanenta (atat pentru cetatenii UE/SEE/Confederatia Elvetiana, cat si pentru membrii lor de familie).
Cetatenii UE/SEE/Confederatiei Elvetiene si membrii lor de familie pot lucra pe teritoriul Romaniei in mod dependent/independent in aceleasi conditii ca si cetatenii romani (pe baza unui contract individual de munca, contract de detasare, aviz, etc.)."