Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Reintregirea familiei
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Reintregirea familiei

Buna ziua!

Am un coleg cetatean francez, cu certificat de inregistrare in Romania, care doreste sa aduca in tara sotia sa, de nationalitate marocana. Ce acte sunt necesare pentru sederea sotiei pe termen lung in Romania?

Va multumesc!

O zi placuta!
Ce inseamna ''certificat de inregistrare''? Munceste cu forme legale, e la studii etc., are permis de sedere?
Permisul de sedere pe termen lung nu se obtine de la prima aplicare, initial se acorda pe termen de un an.
"Certificatul de inregistrare" este documentul eliberat de I.G.I pentru cetatenii UE, detasati pe teritoriul Romaniei si atesta faptul ca titularul are drept de rezidenta inregistrat pe teritoriul Romaniei.
Daca sotia are rezidenta in Franta se poate; gasiti detaliile aici, la 1.4.A. Membrii de familie (cetateni UE/SEE/Confederatia Elvetiana) - vedeti ca detaliile sunt in link-uri:
[ link extern ]