Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... concediu de odihna
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

concediu de odihna

Va rog sa ma lamuriti cu o problema: un functionar public intra in concediu de maternitate pe la jumatatea anului. Cum ii socotesc dreptul la zilele de concediu de odihna ? Includ si perioada de concediu de maternitate sau nu ? va intreb deoarece in Legea 188/1999 nu se expliciteaza aceasta problema si nici in Legea 250/2003. Conform Legii 188/1999 concediul de maternitate constituie suspendare de drept. Ii acord totusi zile de concediu de odihna si pentru aceasta perioada ?
Va rog un raspuns urgent, va multumesc
In cazul prezentat de mine se aplica art.5 din HG 250/1992.
pai aplicati-l. si mai aplicati si art. 117 din legea nr. 188/1999 si art. 145 alin. (2) din legea nr. 53/2003. si cand aplicati...sa tineti minte ca din punct de vedere al fortei juridice...legea e usor superioara hg-ului, care pana la urma, cam tot aia zice... :)