Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... cabinet psihologic in bloc de locuinte
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

cabinet psihologic in bloc de locuinte

Un cabinet psihologic functioneaza la demisolul locuit al unui bloc ( cu sau fara aprobari !? ). Recent psihologul vinde locatia de la demisol si cumpara un apartament in acelasi bloc , pe aceiasi scara, mai sus , la parter.
Muta cabinetul psihologic in noul apartament si functioneaza in continuare........
Intrarea in cabinet se face prin scara blocului ( pe usa de intrare in apartament )
Pentru a functiona in noul apartament , trebuia sa schimbe destinatia acestui apartament ? Avea nevoie de aprobari ? De la cine ? Ce lege reglementeaza aceasta speta ?
horeabortan a scris:

[...]

Profesia de psiholog este profesie liberala. Practicantul ei se inregistreaza in Registrul Psihologilor si la Finante, nu la Registrul Comertului. Pe cale de consecinta, nu este obligat sa schimbe destinatia spatiului.

Oare?

Da, psihologii pot avea si drept de libera practica.
Cititi pe site-ul Colegiului pshilologilor din Romania:
[ link extern ] /
Tocmai ca nu are nevoie. Aprobarile vecinilor sunt necesare in momentul schimbarii destinatiei. Asta discutam legal. Frumos ar fi ca aceasta problema sa fie rezolvata amiabil.
horeabortan a scris:

Tocmai ca nu are nevoie. Aprobarile vecinilor sunt necesare in momentul schimbarii destinatiei. Asta discutam legal. Frumos ar fi ca aceasta problema sa fie rezolvata amiabil.

Nu cred ca ne putem intelege amiabil.....a modificat structura apartamentului ( a daramat camara , baia si a facut o usa intr-un perete de sustinere ) si nu are aprobarile vecinilor pentru schimbarea destinatiei .In acest caz , catre cine trebuie adresata plangerea ?
buna ziua,
suntem in aceiasi situatie si noi si am vrea sa stim nu cumva trebuie sa plateasca mai mult(ceva) pentru cheltuiala cu interfonul reparatii etc, spre ex?
cata lume intra la el si cata la noi?