Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... calcul concediu medical
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

calcul concediu medical

Va rog sa ma ajutati intr-o problema!
Am un salariat angajat in luna aprilie 2012, iar in luna mai a adus certificat medical pentru ,,urgenta medico-chirurgicala" cod 06.
Calculez indemnizatia numai cu cele 11 zile lucrate in aprilie?
Va multumesc!
Trebuie adusa adeverinta cu ultimile 6 venituri brute de la angajatorul anterior( angajatorii) sau de la somaj, daca a fost in somaj, sau daca nu a avut pana atunci venituri, sa dea o declaratie pe propria raspundere ca nu a realizat venituri pana la data angajarii la dvs.
Pentru cod 06, legea spune ca asiguratul are dreptul la concediu si indemnizatie fara stagiu de cotizare, insa cu ce se calculeaza n-am prea inteles din lege.
Daca nu a realizat venituri in ultimele 6 luni(nu are de unde sa aduca adeverinta),conform art.70 din Normele de aplicare ale OUG 158/2005 ,actualizata,se poate calcula indemnizatia de concediu medical si in situatia in care stagiul de cotizare este mai mic de o luna.Baza de calcul o constituie venitul lunar din prima zi de activitate pentru care s-a stabilit sa plateasca contributia.Fiind vorba de urgenta medico-chirurgicala,se incadreaza la art.9 din OUG 158/2005,fara conditii de stagiu.