Forum Discuţii juridice Achiziţii publice achizitii publice -termene publicare
Discuție deschisă în Achiziţii publice

achizitii publice -termene publicare

Buna ziua,
Am nevoie de ajutorul vostru. Sunt la inceput in domeniul achizitiilor publice si nu gasesc... daca exista un termen intre publicarea in SEAP a documentatiei de atribuire si data trimiterii spre publicare a invitatiei de participare in SEAP. Va rog mult daca este stipulat undeva acest termen, sa-mi scrieti si BAZA LEGALA.
Am nevoie urgent de acest sfat. Multumesc.
Nu exista.
Exista doar o notificare ANRMAP, parca, in care se spune ca daca publici documentatia si nu mai publici anuntul vei fi sanctionat. Nu se spune si cum.
Documentatia de atribuire se transmite in SEAP spre avizare de catre ANRMAP (insotita de toate celelalte documente prevazute de lege) si nu spre publicare. Dupa obtinerea avizului, anuntul/invitatia de participare se poate completa si transmite in aceeasi zi. La transmiterea anuntului/invitatiei de participare tb. avute in vedere prevederile art. 27 alin (3) din HG 925/2006: Atunci când stabileşte perioadele limită pentru depunerea ofertelor, autoritatea contractantă are obligaţia de a lua în calcul şi marja de timp de 3 zile lucrătoare, necesară pentru verificarea anunţurilor de către Autoritatea Naţională pentru Reglementarea şi Monitorizarea Achiziţiilor Publice şi pentru transmiterea acestora către Jurnalul Oficial al Uniunii Europene de către operatorul SEAP, astfel cum este prevăzut la art. 49 alin. (2) şi (3) din ordonanţa de urgenţă.
Completare: Nu exista niciun termen in care autoritatea contractanta este obligata sa transmita spre publicare in SEAP invitatia de participare insotita de documentatia de atribuire acceptata de ANRMAP de la data acceptarii documentatiei.