Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita doua autoturisme
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita doua autoturisme

Daca am obtinut o incuviintare privind sechestru cf art. 411 (2) cpc de la judecatoria sect. 5, pentru doua autoturisme ptr care am si gaj, iar incuviintarea executarii silite am obtinut-o tot la aceasta judecatorie ptr. "oricare forma de executare pe raza sectorului 5", sa inteleg ca executorul poate aplica sechestrul doar daca identifica autoturismele pe raza acestui sector?
Dupa aplicarea sechestrului, fara sigilii, pot misca autoturismele pe rotile lor, fara platforma?
Custodele numit de catre executor poate misca aceste masini?

Muştumesc.
hai ca vad ca lumea nici macar nu citeste.
Da draga mea, o aberatie care se intampla numai in Bucuresti. Fiecare judecatorie admite cererea pe raza sa de competenta. O prostie....Atac-o si poate faci practica, asa s-au obisnuit judecatorii bucuresteni.... Ca la Iasi ia de la o singura instanta si astia din Bucuresti sunt mai cu mot, trebuie sa iei de la 6 sectoare incuviintare pentru ca fiecare admite pe raza sa de competenta...problema ce se va rezolva prin noul cod de procedura civila.
Acea limitare da executorului voie sa faca acte de executare doar pe raza de competenta a instantei.
La ridicarea bunurilor in cazul tau in sectorul 5 dupa care te numeste custode si ti le duci unde vrei tu si ai grija de ele....
godot, utilizator
Ms ptr raspuns!
godot a scris:

hai ca vad ca lumea nici macar nu citeste.
Da draga mea, o aberatie care se intampla numai in Bucuresti. Fiecare judecatorie admite cererea pe raza sa de competenta. O prostie....Atac-o si poate faci practica, asa s-au obisnuit judecatorii bucuresteni.... Ca la Iasi ia de la o singura instanta si astia din Bucuresti sunt mai cu mot, trebuie sa iei de la 6 sectoare incuviintare pentru ca fiecare admite pe raza sa de competenta...problema ce se va rezolva prin noul cod de procedura civila.
Acea limitare da executorului voie sa faca acte de executare doar pe raza de competenta a instantei.
La ridicarea bunurilor in cazul tau in sectorul 5 dupa care te numeste custode si ti le duci unde vrei tu si ai grija de ele....

oyyyyy!!!!!!...... tu vrei sa impresionezi fata asta si ocolesti dispozitiile art.373 indic 1 alin 5 cpc si-i spui sa atace incheierea prin i-a admis incuviintarea B-)

nu ai inteles nimic. De ce trebuie in Bucuresti sa iei incuviintarea de la 6 sectoare? Unde scrie asta in cod? Zi articolul. Bucurestiul este o strutocamila dar asta nu inseamna ca trebuie sa plimbam lumea pt ca dam noi incuviintarile strict pe un sector? Care e diferenta intre cel care ia incuviintarea lu Cluj si eu care o iau la Bucuresti? Teoretic niciuna.... practic e cu totul diferit. Ala ia incuviintare de la sediul/ domiciliul debitorului si face acte de executare si eu iau tot de la domiciliu si de la inca 5 judecatorii. Pentru ca judecatorii aici sunt mai cu mot? Explica asta legal. De ce eu platesc 6 taxe de timbru si cel de la Cluj doar una? Nu e acelasi lucru? Si de ce sa ataci? Simplu! Ce am cerut eu si pe ce te-ai pronuntat tu ca judecator? ... Analizeaza asta si zi-mi ce raspuns gasesti. Multumesc
diorel, spune-mi te rog ce parere ai despre ce am spus mai sus. Esti sau nu de acord?