Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... restrictie constructie casa cu privire la deschiderea ...
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

restrictie constructie casa cu privire la deschiderea la strada

Buna ziua,

intentionez sa cumpar un teren in Sectorul 6 care are 8.5 m deschidere la strada si 50 m lungime. vreau sa construiesc o casa cu calcan (pe o latura am un vecin care are tot casa cu calcan) si nu stiu daca exista vreo restrictie cu privire la deschiderea minima de la strada

va multumesc!
Potrivit Ghdului privind “aplicarea reglementãrilor de amplasare a construcţiilor faţã de aliniament cu respectarea principiilor de esteticã urbanã”, lãţimea minima la stradã a parcelei va fi dupã cum urmeazã:
- Minim 8 metri, în cazul locuinţelor înşiruite (lipite pe douã calcane laterale);
- Minim 12 metri, în cazul locuinţelor cuplate;
- Minim 12 metri, în cazul locuinţelor izolate;
Raportat la lãţimea strãziii între aliniamente (metri), potrivit standardelor actuale, la sub 9 metri, înãlţimea maximã admisã a clãdirii va fi de 7-10 metri, numãrul niveluri convenţionale (3,0 metri), va fi P+1+M, P+2, iar numãrul de niveluri suplimentare admise, (A) retrase în interiorul unui arc de cerc cu raza de 4,0metri si tangenta la 45° la acesta (B)în planul fatadei la cladirile de colt pe o lungime de maxim 15 metri, apoi retrase (A), vor fi A-1 nivel; B-1 nivel.
Pentru constructiile cuplate la calcanul unei cladiri existente viabile este obligatorie preluarea "conturului" calcanului acesteia în zona vizibila din domeniului public.
Se interzice autorizarea cladirilor care aduc noi calcane în imaginea zonei centrale
Solicitati un certificat de urbanism de la primarie, si discutati cu un arhitect inainte, pentru a nu investi banii fara a putea construi.