Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Verificarea contributiei la Asigurarile de sanatate si ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Verificarea contributiei la Asigurarile de sanatate si Pensii

Buna ziua.
Va rog sa-mi spuneti daca prin internet pot sa verific daca eu, angajat la o firma, sint prins in sistemul de asigurari de sanatate si de pensii.
Va multumesc mult.
Cel putin contributia la sanatate puteti verifica pe internet daca va sunt platite contributiile. Accesati site-ul Casei Judetene de Asigurari de Sanatate careia ii sunteti arondat si gasiti un formular electronic in care va introduceti CNP-ul si veti vedea daca sunteti asigurat sau nu.
La Casa de Sanatate se poate verifica on line prin introducerea cnp-ului doar statutul,asigurat/neasigurat . Dar,daca aveti un cim apareti sigur ca asigurat,chiar daca angajatorul nu a platit contributia.
Cel mai bine este sa va interesati la Administratia Financiara,acolo unde angajatorul depune declaratia unica lunara 112,continand toate contributiile sociale obligatorii si impozitul/salarii.
Pentru a verifica stagiul de cotizare la pensie, va puteti adresa Casei teritoriale de pensii pentru eliberarea unui certificat de stagiu de cotizare ..