Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general contract chirie
Discuție deschisă în Contabilitate în general

contract chirie

Buna ziua!
Cum sa procedez in cazul in care persoana juridica inchiriaza un apartament de la o persoana fizica? s-a conceput un contract de chirie dar plata chiriei lunare prin ce document o evidentiez in contabilitate?
Multumesc!
Daca plata se face cu numerar se intocmeste o dispozitie de plata catre casierie in fiecare luna, cu semnaturile legale, precum si a destinatarului platii cu elementele de identificare( nume, prenume, CNP, CI) cu semnatura acestuia.Daca plata se face intr-un cont bancar se va folosi ordin de plata.