Forum Discuţii juridice Impozite, taxe şi timbrul de ... Finantele intarzie cu eliberarea taxei auto.
Discuție deschisă în Impozite, taxe şi timbrul de mediu 2013. Legalitate şi interpretare juridică

Finantele intarzie cu eliberarea taxei auto.

Decizia curtii a fost definitiva si irevocabila .
Am asteptat o luna ca finantele sa faca recurs.
Nu au facut.
In acel moment am depus la finante decizia curtii impreuna cu cererea de restituire a banilor in care am specificat un cont bancar in care sa depuna banii.

A trecut o luna de la depunerea cererii la FINANTE CLUJ.
SI inca mai astept.
Am inteles ca dureaza o luna pana sa depuna banii dar aceasta a trecut.
Sau ma insel eu?
Dureaza mai mult?

Ce se poate face?

Orice idee e binevenita

Va multumesc.
lucian huzum a scris:

1. Sunt 45 de zile de la data inregistrarii cererii la organul fiscal. In acest termen se va verifica daca dvs. aveti datorii fata de bugetul de stat, iar daca exista se va face compensarea acestora cu suma pe care trebuie sa o primiti, respectiv taxa. Spre exemplu taxa a fost 2000 lei, dvs. aveti o datorie (un impozit, o restanta etc.) la buget de 500 lei. Din 2000 se opresc 500 si vi se vor da 1500 lei inapoi.

Daca in cerere de restituire ati indicat un cont, banii se vor vira in cont.

Sper ca v-am clarificat, daca aveti alte intrebari va rog sa le adresati.

multumesc pt clarificare
Larisa Dudciuc a scris:

in 45 de zile trebuie sa va vireze banii in cont, nu trebuie sa mergeti acolo, sper ca aveti nr de inregistrare a cererii d-voastra la finsnte.

da sigur ca il mai am.
dar la ce l-as putea folosi?
uxaar a scris:

da sigur ca il mai am.
dar la ce l-as putea folosi?

In 45 de zile organul fiscal este obligat sa va raspunda, nu sa va restituie taxa ... Pentru restituire veti fi programat, asa cum v-am spus anterior se vor verifica daca exista sau nu obligatii fiscale neindeplinite, se va face compensatii etc.
aceasta discutie devine absurda .
De ce?

Pentru ca doi specialisti imi dau doua pareri absolut diferite.
Asa cum reiese de mai sus

Imi pare foarte rau.
Dar eu am sa ma retrag din aceasta discutie si multumesc celor care au facut eforturi pentru a clarifica.
Pana la urma pe cine sa ascult?
Si apropo ....de ce nu exista unanimitate in ceea ce priveste acest subiect?
Ba ca ti se dau banii in TERMEN de 45 de zile ,ba ca doar ti se da raspuns in TERMEN de 45 de zile cand de fapt vei fi programat la o data ulterioara....
uxaar, utilizator
la mine au trecut deja 54 zile de la data inregistrarii cererii la organul fiscal si ... degeaba. banii nu sunt inca intrati in cont si nici un raspuns la ce se intimpla nu am. am fost ieri pe la finante si raspunsul lor a fost: stati linistit ca o sa intre banii ,cand o sa aiba trezoreria fonduri !! ii mai las o saptamana si daca nu imi intra banii atunci ma pun pe taraboi.