Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general AJUTOR
Discuție deschisă în Contabilitate în general

AJUTOR

Am un contract de leasing financiar pentru achizitionarea unei case de marcat.Valoarea casei de marcat este de 7.000.000 lei. Cum inregistrez contractul de leasing? Este corect leasing fin la obiecte de inventar?

Monografia contabila existenta in Monitorul oficial nr.333/1999 prevede inregitrarea contabila a operatiunilor de leasing ,insa acolo apar inregistrari doar cu contul de mijloace fixe(212);inregistrarile sunt:
- 212=167 - inreg datoriei conf contractului de leasing si graficului de plati;
- 471=1687 -inreg dobanzii totale platibile pe intreaga perioada de finantare(tot din graficul de rambursare- se ia totalul dobanzii)- aici se poate inregistra si asigurarea bunului,daca aceasta este inclusa in rate;
Concomitent se inregistreaza pe debitul contului 8036(Redevente,locatii de gestiune ,chirii,etc) se trece valoarea bunului conform documentelor inclusiv dobanda;
- lunar - amortizarea se inreg. 681=281 ,insa la dvs nu este cazul,nefiind un mijloc fix;insa cred ca nu puteti trece pe cheltuieli casa de marcat;
- in momentul in care primiti factura lunara cu rata de leasing:
% = 401
167 - rata de capital
1687 - dobanda lunara
4426 - TVA

si concomitent
666 = 471 diminuati cheltuiala anticipata inregistrata la inceput cu dobanda lunara;
- de asemenea, credit cont 8036 cu valoarea ratei si dobanzii lunare de pe factura respectiva;
Nu stiu insa daca exista vreo prevedere legala care interzice expres achizitionarea in sistem leasing a obiectelor de inventar;insa avand in vedere ca aveti deja contractul de leasing incheiat in forma autentica ar tb sa consultati si un jurist.

SUCCES!

>Am un contract de leasing financiar pentru achizitionarea unei case de marcat.Valoarea casei de marcat este de 7.000.000 lei. Cum inregistrez contractul de leasing? Este corect leasing fin la obiecte de inventar?
>