Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... mostenire cu probleme!
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

mostenire cu probleme!

Buna. Am o problema delicata cu o mostenire. Sotia are dreptul la mostenirea primita de sot de la parintii lui? Sa va explic cum e situatia... sunt doi frati care vor sa-si dezbata succesiunea dupa tatal lor, care la momentul decesului era casatorit cu mama acestor frati. Defunctul avea bunuri imobile care la randul sau au fost mostenite de la parinti, bunici..Deci in timpul casatoriei defunctul nu a cumparat nimic impreuna cu mama, ci avea doar bunuri mostenite si el la randul lui, adica bunuri proprii. Sotia are dreptul la mostenirea primita de sot de la parintii lui? multumesc!!
La dezbaterea succesiunii, se impart toate bunurile mobile si imobile pe care le avea in proprietate defunctul la data decesului.
Da, sotia mosteneste 1/4 din acele bunuri, iar copiii (impreuna) primesc restul de 3/4.
Din cate am inteles copiii erau ai sotiei. Deci, ei nu mostenesc nimic. Sotia vine in concurs cu ceilalti mostenitori ai defunctului (ascendenti, descendenti sau colaterali), sotia avand dreptul la cota de 1/4 din masa succesorala.
madarolivia a scris:

Sunt doi frati care vor sa-si dezbata succesiunea dupa tatal lor, care la momentul decesului era casatorit cu mama acestor frati.

Mie mi se pare ca au aceiasi parinti...
madarolivia a scris:

Defunctul avea bunuri

PUNCT.
Nu ne intereseaza de unde le avea, ci doar faptul ca le avea in clipa mortii lui. Si daca le avea inseamna ca s-au transmis mostenitorilor lui, in clipa mortii lui.
Mostenirea este transmiterea patrimoniului unei persoane fizice decedate catre una sau mai multe persoane in fiinta. (in speta sotia supravietuitoare si copiii DEFUNCTULUI - din descrierea dvs. pare ca erau si ai ei si ai lui).
romascanu, moderator