Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Explicatii dispozitiv sentinta de condamnare
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Explicatii dispozitiv sentinta de condamnare

poate cineva sa ma ajute sa inteleg ce inseamna aceeasta sentinta Solutie: 1.Condamnă pe inculpata M V D , la pedepsele de: - 3( trei) ani închisoare pentru comiterea infracţiunii de înşelăciune în formă continuată, infracţiune prevăzută şi sancţionată de art. 215 alin.1,2,3 Cod penal cu aplicarea art. 41 alin.2 Cod penal -2( doi) ani închisoare pentru comiterea infracţiunii de evaziune fiscală prevăzută şi sancţionată de art. 9 alin.1 lit.b şi f din Legea nr. 241/2005. În baza art. 65 alin.2 Cod penal cu referire la art. 9 alin.1 din Legea nr. 241/2005 interzice inculpatei M V D ca pedeapsă complementară drepturile prevăzute de art. 64 lit.a teza a II-a lit. b şi c Cod penal pe timp de 3 ( trei) ani pentru săvârşirea infracţiunii de evaziune fiscală după executarea pedepsei principale. În baza art. 33 lit.a Cod penal şi art. 34 lit.b Cod penal , art. 35 alin.1 Cod penal contopeşte pedepsele aplicate urmând ca inculpata M V D să execute pedeapsa cea mai grea de 3(trei) ani închisoare şi pedeapsa complementară a interzicerii drepturilor prevăzute de art. 64 alin.1 lit.a teza a II-a lit.b şi c Cod penal pe o perioadă de 3 (trei) ani după executarea pedepsei principale. În baza art. 71 Cod penal, interzice inculpatei M V D drepturile prevăzute de art. 64 lit.a teza a II-a lit.b şi c Cod penal, respectiv dreptul de a fi ales în autorităţile publice sau în funcţii elective publice, dreptul de a ocupa o funcţie implicând exerciţiul autorităţii de stat şi dreptul de a desfăşura o activitate de natura aceleia de care s-a folosit inculpata pentru săvârşirea infracţiunii, respectiv dreptul de a fi administrator al unei societăţi comerciale. În baza art. 86 indice 1 alin. 1 Cod penal suspendă executarea pedepsei aplicate sub supraveghere pe o durată de 6 ( şase) ani , ce constituie termen de încercare pentru inculpată , stabilit în condiţiile art. 86 indice 2 alin. 1 Cod penal. În baza art. 71 alin. 5 Cod penal pe durata suspendării sub supraveghere a executării pedepsei închisorii dispune suspendarea şi a executării pedepsei accesorii constând în interzicerea drepturilor prevăzute de art. 64 lit. a teza a II-a, lit. b şi c Cod penal. Încredinţează supravegherea Serviciului de probaţiune de pe lângă Tribunalul Braşov. În baza art. 86 indice 3 alin. 1 Cod penal , pe durata termenului de încercare inculpata M V D trebuie să se supună următoarelor măsuri de supraveghere : a) să se prezinte la datele fixate la Serviciul de probaţiune de pe lângă Tribunalul Braşov; b) să anunţe ,în prealabil , orice schimbare de domiciliu , reşedinţă sau locuinţă şi orice deplasare care depăşeşte 8 zile ,precum şi întoarcerea ; c) să comunice şi să justifice – dacă este cazul - schimbarea locului de muncă d) să comunice informaţii de natură a putea fi controlate mijloacele lui de existenţă . În baza art. 359 alin. 1 Cod procedură penală atrage atenţia inculpatei asupra dispoziţiilor art. 86 indice 4 alin. 1 şi 2 Cod penal privind revocarea beneficului suspendării sub supraveghere în cazul comiterii unei noi infracţiuni în cursul termenului de încercare fixat , termen care începe să curgă de la data rămânerii definitive a hotărârii de condamnare şi al nerespectării măsurilor de supraveghere stabilite. În baza art. 360 alin. 4 Cod procedură penală , copie de pe dispozitivul hotărârii se va comunica
E o condamnare cu suspendarea supravegheata a executarii pedepsei.
Perioada de 6 ani este termenul de incercare pe timpul caruia, in cazul savarsirii unei alte infractiuni, suspendarea va putea fi revocata, iar pedeapsa de 3 ani va trebui executata.
Pe durata termenului de incercare trebuie respectate obligatiile cu privire la supraveghere.
Dupa trecerea celor 6 ani, persoana condamnata este reabilitata de drept pentru aceasta fapta.