Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Demisie partid dupa validare consilier local
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Demisie partid dupa validare consilier local

Daca un copnsilier local investit, isi da demisia din partidul care l-a propulsat isi pierde postul de consilier?
Da, isi pierde postul.
Potrivit art. 9, alin.2), lit h^1 din Legea 393/2004 privind Statutul alesilor locali, actualizata, "calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza de drept, inainte de expirarea duratei normale a mandatului" in cazul "pierderii calitatii de membru al partidului politic sau al organizatiei minoritatilor nationale pe a carei lista a fost ales".