Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... consilier local ramas independent
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

consilier local ramas independent

As dori sa-mi raspundeti daca un consilier local mai poate avea aceasta calitate urmare a demisiei acestuia din acel partid.Multumesc
~ Conținut șters la cerere ~
Legea nr. 393/2004 privind Statutul alesilor locali
Art. 9. - (1) Calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza la data declararii ca legal constituit a noului consiliu ales.

(2) Calitatea de consilier local sau de consilier judetean inceteaza de drept, inainte de expirarea duratei normale a mandatului, in urmatoarele cazuri:
a) demisie;

h^1) pierderea calitatii de membru al partidului politic sau al organizatiei minoritatilor nationale pe a carei lista a fost ales;
.....